Vajina Kuruluk ve Menopoz Nedir

Menopoz nedir?

Menopoz, bir kadının dönemleri kalıcı olarak durduğunda, yumurtalıklar artık östrojen üretmez veya yumurtalar bırakır. Bu, doğal olarak veya yumurtalıkların ameliyatla çıkartılması veya kemoterapi veya radyasyon ile hasar görmesi sonucu oluşabilir. Doğal bir menopoz genellikle herhangi bir dönemin olmadığı bir yılla doğrulanır.

Hormon düzeyleriniz düştüğü son döneminizden önceki süre “perimenopoz” olarak bilinir. Bu genellikle 40’lı yılların ortalarından başlayarak başlar ve yaklaşık 4 yıl sürer. İngiltere’de, menopozun doğal olarak yaşlandığı ortalama yaş 51’dir ve sigara içenlerde yaklaşık 2 yıl önce görülür. 40 yaşından önce gerçekleşirse, erken düşünülür.

Perimenopozun başlangıcı adet döngüsündeki değişikliklerle işaretlenir. Bunlar, kanamalar arasındaki süreyi (kısalabilir veya uzatabilir) ve kanama miktarını ve süresindeki değişiklikleri içerir. Daha sonra dönemler tamamen gözden kaçırılmaya başlanır.

Perimenopozdaki kadınlar çeşitli farklı belirtiler bildirir. Bunlar arasında sıcak yastıkları, gece terlemesi, uyku güçlüğü, yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, hafıza kaybı, eklem ve kas ağrısı, göğüs hassasiyeti, üriner inkontinans, vajinal kuruluk, cinsiyete ilgi eksikliği, baş ağrısı ve kilo alma sayılabilir. Bununla birlikte, bu semptomların tümü, perimenopoz sırasında ortaya çıkan hormonal değişikliklerle özellikle ilişkili görünmemektedir. Örneğin, sorun uykusu rahatsız edici sıcak basması ve gece terlemesi, hafıza kaybı ve yorgunluğun bela uykusu veya sık sık sıcak basmalarından kaynaklanabileceği ve seks ilgisinin olmaması vajinal kuruluk nedeniyle seks sırasında ağrıya neden olabilir.

Menapoz belirtileri genellikle menstrüel dönemden yaklaşık 4 yıl sonra devam eder, ancak kadınların yaklaşık% 10’unda 12 yıla kadar sürebilir. Bununla birlikte, her kadın menopozu farklı şekilde deneyimlemektedir. Belirtileriniz şiddetli ve sıkıntılı olabilir, ya da hafif ve kısa ömürlü olabilir ya da hiç belirtiniz olmayabilir. Histerektomi (rahim / rahminin cerrahi olarak kaldırılması) geçiren kadınlar hala menopoz belirtileri yaşayabilir.

Vajinayı nasıl etkiliyor?

Östrojen seviyelerinin azalması, duvarların inceltilmesi, esnekliğin azalması, kan akışının azalması ve yağlamanın azaltılması da dahil olmak üzere vajinada birçok değişikliğe neden olabilir (‘ıslaklık’). Vajinal sıvıda meydana gelen değişiklikler ‘kötü’ bakterilerin çoğalmasını ve hem vajinal hem de idrar yolu enfeksiyonlarının riskini artırır.

Bu değişikliklerin sonucu olan vajinal semptomlar, kuruma, kaşıntı, rahatsızlık ve cinsel ilişki sonrası ağrı içerebilir (bununla ilgili daha fazla bilgi için “Seks sırasında / sonrasında ağrı bilgi başlıklı tabloya bakın”). Bununla birlikte, bu semptomlar son adet döneminden çok yıllar sonra ortaya çıkmayabilir.

Kadınlarda, testosteron da yumurtalıklarda üretilir ve kadın cinsel işleviyle ilişkilendirilir. Cinsel istek eksikliği (‘cinsel dürtü’ veya ‘libido’ eksikliği olarak da bilinir) testosteron düzeylerinde bir düşüş ile ilişkili olabilir. Cinsel istek eksikliği cinsel uyarılmanın eksikliğine neden olabilir (“açık” hissi vermez) ki bu, vajinal yağlama eksikliğini içerebilir. Testosteron eksikliği, overleri ameliyatla çıkarılan kadınlarda (oo-fotektomi) daha belirgin olabilir, çünkü testosteron seviyeleri aniden düşer.

Menapoz ile ortaya çıkan vajinal belirtilerin arasında, seks sırasında yağlanmanın eksikliği genellikle fark edilmelidir. Vajinal yağlama, cinsel yolla önemli bir rol oynar ve genellikle kadınların ılımlı bir miktar üretmesi beklenir. Kadınlar cinsel ilişki tercih ettiklerini ‘daha iyi hissediyorlar’, cinsel ilişki daha iyi olduğunda orgazm için daha fazla güç hissetmek istiyorlar ve eşlerinin kurutmadan daha fazla ıslak hissettikleri seksi tercih ettiğini düşünüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir