Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir ?

Milyonlarca kişi tarafından şikayetçi olunan tırnak yemek bir hastalık değil alışkanlıktır. Bu alışkanlığı hızlı bir şekilde unutmak ve tırnak yeme alışkanlığınızdan vazgeçmek istiyorsanız tırnak yemenize sebep olan anları kontrol altına almanız gerekmektedir. Tırnak yeme alışkanlığından vazgeçme süreciniz kolay bir süreç olmayacaktır. Tamamen istemsiz olarak gerçekleştirdiğiniz tırnak yeme eylemini fark ettikten sonra bırakıyorsanız kolay bir kaç uygulama ile çözüm üretebilirsiniz.

Tırnak Yemeyi Bırakmak için Tavsiyeler

Eczanelerde ve kozmetik mağazalarında yer almakta olan ve sadece tırnak yeme alışkanlığı bulunan kişiler için üretilen özel solüsyonlar en etkili seçenektir. Tırnak yeme alışkanlığı farkında olmadan gerçekleştirilen bir eylem olduğundan bu solüsyonlar tırnağınızı yemeye başladığınız anda acı bir tat ile sizi uyaracak ve tırnak yemenizi engelleyecektir. Her sabah uyandığınızda bu solüsyonu sürün ve acı tatın etkisini kaybetmemesi için gün içerisinde birkaç kez daha sürün.
Tırnak cilası bir diğer tırnak yemeyi bıraktıran etkili yöntemdir. İster evde kendiniz, isterseniz kuaförlerde yaptıracağınız tırnak cilası bölgeyi sertleştirecek ve siz tırnaklarınızı yemeye başladığınızda uyararak vazgeçmenizi sağlayacaktır.

Psikolojik Olarak Tırnak Yeme Alışkanlığına Hazırlanmak

Gerek tırnaklar için özel olarak hazırlanan solüsyonu, gerekse de tırnak cilası kullanmadan bu alışkanlığı terk etmek istiyorsanız kendinizi psikolojik olarak hazırlamalısınız. Bunu gerçekleştirmek için evden çıkmadan önce en çok hangi parmağınızdaki tırnağı yiyorsanız gün içerisinde o parmağı ağzınıza götürmeyeceğiniz konusunda kendinize söz verin. Bu sözü bir hafta boyunca uygulamaya özen gösterin. Her hafta farklı parmağınız için psikolojik olarak kendinizi bu şekilde hazırlayarak zor da olsa başarıya ulaşabilirsiniz.
Solüsyon ve tırnak cilası kullanmak istemeyenlerin bir diğer seçenekleri ise elleri meşgul etmek olacaktır. Tırnağınızı hangi zamanlarda en çok yediğinizi tespit edin ( Örneğin; bilgisayar başında, sinirlenince veya yemek yedikten sonra ) ve bu zamanlarda ellerinizi çeşitli ürünler veya işler ile meşgul edin. Tespih ve stres topu bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Uzmanlara Başvurmak

Tırnak yemek herhangi bir sağlık problemi olmasa da ve yukarıdaki seçenekleri de uygulamanıza rağmen bir türlü vazgeçemiyorsanız uzmanlara başvurmanız gerekmektedir. Tırnak yeme alışkanlığınızın altında yatacak herhangi bir kaygı veya stres sorunu farklı dönemlerde çeşitli rahatsızlıklara neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir