Menopoz Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlar için çoğu zaman kabusa dönüşen menopoz dönemi kadınların kendi kendilerine uygulayacakları tedavi yöntemleri ile hafif bir şekilde atlatılabilir. Bir kadının adet görmediği süre üst üste 12 ay olmuş ise o kadın menopoza girmiş sayılır. Uzmanlar tarafından uzun araştırmalar sonucu oluşturulmuş bu süre her kadın için geçerlidir. Beyinden salgılanan bazı hormonlar ve kadının adet görmesini sağlayan hormonların yavaş yavaş azalarak bitmesi ile gerçekleşmeye başlayan menopoz dönemi kadınlarda çoğu zaman sancılı bir dönem demektir. Bu dönemi kendi istekleri ve mutlu pozitif bakış ile tedaviye dönüştürerek olumlu geçmesini sağlamak da yine kadınların elindedir.

Menopozun Uzun Dönem Etkileri

Hormon eksikliğinde yaşanan sıkıntıların da ötesinde, vücutta gözle görülmeyen sinsi değişimler yaşanmaktadır. Özellikle kemik doku ve kalp damar sistemleri vücudun bu biyolojik değişiminden olumsuz olarak etkilenmektedir. Uzun dönem görülen rahatsızlıklardan bir tanesi de kilo problemidir. Menopoz esnasında aslında bayanlarda kalori ihtiyacı çok daha aza indirgenmektedir. Ancak kadınlar hormon eksikliği ile birlikte gelen iştah açılması durumu görülmektedir. Spor yaparak bu durumu dengelemek kişinin elindedir.

Mutlu Menopoz İçin İp Uçları

Menopoz kadınlar için 40 ve 50 yaşlarında doğal bir süreçtir. Ve tedavi olarak ortaya çıkan belirtiler önlenmeye yönelik yapılır. Menopoz sürecinde herhangi bir ilaç ile tedaviye başlamadan önce mutlaka yaşam stilleri ve alışkanlıklar kişilerin doktorları tarafından gözden geçirilmelidir. Sigara kullanan kişilerde menopozun etkileri çok daha yoğun görünür. Bunun sebebi menopozun kalp damar sağlığını tehdit edici yönünün bulunmasıdır. Alkol kullanımı, sigara kullanımı, fazla yemek yeme, hareketsiz kalma ve vücudun su isteğinin karşılanmaması da menopozun etkileri başlığının çok daha yüksek derecelerde yaşanması demektir. Ayrıca sıcak basmaları ılık bir duş alarak giderilebilir. Baharatlı yiyeceklerin en aza indirgenerek yenmesi de kadının menopoz dönemini çok daha sağlıklı geçirebilmesi demektir. Ayrıca menopoz döneminde alınan kiloların verilmesi ve daha fit bir vücut için düzenli egzersiz ve spor yapmak bir şarttır. Bu tedavi yöntemleri uygulanarak kişilerin daha sağlıklı menopoz dönemi geçirmelerinde etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir