Frengi Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Sifiliz hastalığı olarak bilinen frengi bakteri nedeniyle ortaya çıkan bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Her yüz bin kişi içerisinde 2.5 kişide görülme ihtimali olan frengi hastalığı eski zamanlardan beri bilinen ve vücudun farklı noktalarında ortaya çıkan bir hastalıktır.

Günümüzde frengi hastalığına yakalanan kişi sayısında büyük bir artış yaşanmaktadır. Son zamanlarda cinsel ilişkinin serbestçe yaşanması frengi hastalığının artmasına neden olmuştur. Frengi hastalığına her yıl yaklaşık 15 milyon insan yakalanmaktadır.

Frengi Hastalığı Hangi Durumlarda Bulaşır?

Frengi hastalığı son zamanlarda yaygın olarak görülse de hastalığın başkalarına bulaşma oranı oldukça azdır. Frengi hastalığı bulunan kişilerin yarasına temas olursa hastalığın bulaşması söz konusu olabilir.

Frengi hastalığının başkalarına bulaşmasının ana nedeni cinsel ilişkidir. Frengi hastalığına sahip olan kadınların bebeklerine mikrop geçmesi muhtemeldir. Böyle bir durumda bebeğin ölü olarak doğması söz konusu olabilir. Bebekler ölü doğmasalar bile frengi hastalığına sahip olan hamile kadınların erken doğum yapması da olasıdır. Bu durumda bebek ölüm riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir.

Frengi hastalığının bulaşmasına neden olan cinsel ilişki oldukça dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Genital bölgeye yapılan temas vücuttaki yaranın mikrop bulaştırmasına neden olur. Öpüşmek, anal ve oral seks frengi hastalığının bulaşmasına neden olan sebeplerdendir.

Frengi Hastalığı Tanısı Nasıl Konmaktadır?

Frengi hastalığı tanısı ancak kan testleri yapılarak koyulmaktadır. Kan testinin yanı sıra klinik belirtilerde frengi hastalığının tanısında önem arz etmektedir. Frengi tanısının kesin olarak koyulabilmesi için yaradan bir parça alınmakta ve mikroskobik incelemeler yapılmaktadır.

Frengi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Frengi tedavisinde erken tanı çok önemli bir yere sahiptir. Frengi hastalığının ilerlemesi halinde organlara verilen zararı önlemek imkansız hale gelmektedir. Frengi hastalığına erken tanı konulması halinde penisilin, doksisiklin ve tetrasiklin gibi antibiyotikler kullanılarak gerekli tedavi işlemleri yürütülebilir.
Frengi hastalığının tedavisi sürerken hastalığın seyrini takip etmek için testlere devam edilmektedir. Frengi hastalığının tedavisi başladıktan sonra 2 gün içerisinde hastalığın bulaşıcılığı tamamen ortadan kalkar. Frengi hastalığının tedavisi iki yıla kadar uzayabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir