AIDS Hastalığının Belirtileri

AIDS hastalığı bağışıklık sistemini ortadan kaldıran, hastalıklara karşı vücudu savunmasız hale getiren bir hastalıktır. AIDS hastalığı HIV virüsünün bulaşmasıyla meydana gelen ölümcül bir hastalıktır. Zamanla vücudun bağışıklık sisteminin çökmesi nedeniyle vücutta çeşitli enfeksiyon rahatsızlıkları ve kanser gibi ölümcül hastalıklar meydana gelebilir.

HIV virüsüyle ortaya çıkan AIDS hastalığı hemen meydana gelen bir hastalık değildir. Kimi zaman AIDS hastalığının oluşma süreci 2 yıl, kimi zaman 20 yıl sürebilir. Bulaşıcı bir hastalık olan AIDS hastalığından korunmak ve çeşitli önlemler almak gerekmektedir.

AIDS Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

HIV virüsü bulaştıktan sonra belirtiler iki farklı dönemde kendini göstermektedir. HIV virüsünün ilk belirtisi 15 günle 2 ay içerisinde ortaya çıkmaktadır. Grip ilk belirtiler olarak kendini göstermektedir. Grip olan kişiler birkaç gün veya birkaç ay hastalıkla mücadele etmektedir. Bu dönemde kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, ishal, kusma, dalak büyümesi ve karaciğer büyümesi gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.
AIDS belirtilerinin ikinci aşamasında farklı durumlar ortaya çıkabilir. Bunlar;

  • Uzun süreli devam eden kırgınlık ve halsizlik hali
  • Baş ağrısı
  • Aşırı kilo kaybı
  • Nedeni belli olmayan ateş hali
  • Sık sık enfeksiyon geçirme
  • Deride pullanma
  • Uzun süren ve tedavi edilmesi mümkün olmayan ishal
  • Ağızda mantar oluşumu
  • Birçok bölgede 1 cm’den daha büyük lenf bezlerinin bulunması.

AIDS Teşhisi Nasıl Konulmaktadır?

Vücudunda enfeksiyon bulunan kişileri tespit etmek için Elisa testi oldukça etkilidir.  Elisa testiyle HIV virüsünün saptanamaması halinde kant testleri yapılmalıdır. Ancak Elisa testinin tek başına yeterli olmadığı unutulmamalıdır.
Kesin tanı koymak için Elisa testinin yanı sıra anti-hiv testleri de yapılmalıdır. Elisa testinin sonucu negatif çıkarsa 6 ay sonra tekrar test yapılmalıdır.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığı cinsel yolla bulaşabileceği gibi anneden bebeğe doğumda veya gebelikte de geçebilmektedir. AIDS hastalığı kan ile de bulaşabilmektedir.
Ayrıca organ nakli, uyuşturucu enjektörleri ve hastane malzemeleri de AIDS hastalığının bulaşmasına neden olan unsurlardır. AIDS hastalığına yakalanmamak için korunmalı ve her alanda HIV virüsüne karşı dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir