Kuru Ciltler İçin Çözüm

Sağlıklı olan bir cilt, nemlilik ve esneklik kazandıran lipit adlı bir dış tabakaya sahipken, kuru ciltte ise bu tabaka çok fazla bulunmamaktadır. Yağlı özelliği olan lipit tabakası sayesinde cilt parlaklığını ve nemliliğini korumaktadır. Cilt kuruluğunun oluşması ise bu bahsettiğimiz lipit tabasında azalma yaşandığı takdirde görünmeye başlanır. Eğer cildim kuruyor ve dökülüyor diyorsanız vücudunuz lipit tabakası sağlayamıyor demektir. Yine genetik olarak kuru cilde sahip kişilerde de aslında vücut lipit tabakasında üretimi az yapıyor demektir. Cilt kuruluğu gözle görülebilir bir durumdur. Hatta cilt kuruluğu neticesinde dökülme görülmenin yanı sıra ciltte çatlamalar da meydana gelebilmektedir, dudak çatlamaları da buna dahildir. Eğer cilt kuruluğu çok aşırıya gitmişse bu durumda kanamalar bile görülebilir. Ancak cildiniz kuruysa doğal bir cilt bakım kürüyle bu soruna kesin bir çözüm getirebilirsiniz.

Size yapılan bir yanlıştan bahsedelim hemen. Öncelikle cilt yıkanıp temizleniyor hemen ardından ise nemlendirici cilde sürülüyor. Bu durum maalesef ki yanlıştır. Bunun yerine yumuşak bir havluyla cildinizin nemini biraz alır ve ardından kremi cildinize sürerseniz gözeneklere daha iyi nüfuz edecektir. Ayrıca sıcak veya soğuk su yerine ılık suyu tercih etmelisiniz. Sıcak su cildinizin sahip olduğu doğal lipit tabakasını yok eder, soğuk su ise cildinizin daha fazla kurumasını sağlar.

1- Kuru Ciltler İçin Bakım Kürü

Zeytinyağı içeren ballı maske tarifi:

1 adet yumurta sarısı

1 yemek kaşığı kadarıyla bal

1 yemek kaşığı kadarıyla zeytinyağı

Tüm bu malzemeleri bir kabın içerisine koyun ve iyice karıştırın, tamamen homojen olana dek karıştırmayı sürdürün. Temizleyip ılık su ile yıkadığınız cildinizi yumuşak bir havlu yardımıyla hafif hafif nemini ve ıslaklığını alın. Ardından cildinize masaj yaparak bu karışımı uygulayın. Yaklaşık 15-20 dakika cildinizde beklettikten sonra yine ılık su ile iyice durulayın ve kurulayın.

2- Kuru Ciltler İçin Bakım Kürü

Ballı Muz Maskesi:

1 adet tam muz

1 yemek kaşığı kadarıyla bal

Muzu öncelikle püre haline gelecek şekilde iyice ezin. Püre haline gelmiş muza 1 yemek kaşığı balı ilave ettikten sonra karıştırın. Bir önceki maddede bahsettiğimiz şekilde temizlediğiniz cildinize maskeyi uygulayın. 15-20 dakika kadar cildinizde beklettikten sonra ılık su yardımıyla durulayıp kurulayın.

Bu kürler den birini günde 1 defa veya 2-3 günde bir defa (cildinizin kuruluğuna göre) uygulayabilirsiniz. Bir süre devam ettirdikten sonra cildiniz nemli haline kavuşacaktır. Parlak ve sağlıklı ciltler güzelliğiniz üzerinde etkilidir unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir