Vajinismus Nedir

Vaginismus, rahatsızlık, yanma, ağrı, nüfuz etme sorunları veya cinsel ilişkide bulunamama durumuna neden olan vajinal sızdırmazlıktır. Vajinismus, genito-pelvik ağrı / penetrasyon bozukluğu olarak da bilinir.

Vajinismus, cinsel ilişkiye teşebbüs sırasında vajinanın istemsiz sızdırmazlığının olduğu bir durumdur. Sızdırmazlığa aslında vajinayı çevreleyen pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmaları neden olur. Kadın doğrudan kontrol etmez veya sızdırmazlık meydana gelmez; istemsiz pelvik bir yanıttır. Kas tepkisinin sızdırmazlık veya penetrasyon problemine neden olduğunun farkında bile olmayabilir.

Bazı durumlarda vajinismus sızdırmazlığı cinsel ilişki sırasında yanma, ağrı veya tutunmaya neden olabilir. Diğer durumlarda penetrasyon zor veya tamamen imkansız olabilir. Vajinismus, bilinçsiz ilişkilerin ana nedenidir. Sıkılık, vajinaya açılmanın tamamen “kapalı” olması ve adamın penisini koyamaması kadar kısıtlayıcı olabilir. Vajinismus ağrısı, cinsel girişim durdurulduğunda sona erer ve genellikle cinsel ilişki ağrı veya rahatsızlık nedeniyle durdurulmalıdır.

Vajinismus Türleri

Primer Vajinismus – Bir kadın, pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmaları nedeniyle hiçbir zaman ağrısız ilişki kuramadığında, durumu birincil vajinismus olarak bilinir. Primer vajinismus olan bazı kadınlar tampon ve / veya pelvik muayene tamamlayamazlar. Birçok çift, birincil vajinismus nedeniyle ilişkilerini tamamlayamıyor.

İkincil Vajinismus – Vajinismus, daha sonraki yıllarda da keyifli bir ilişki sonrasında da gelişebilir. İkincil vaginismus olarak bilinen bu durum genellikle tıbbi durum, travmatik olay, doğum, ameliyat veya yaşam değişikliği (menopoz) ile ortaya çıkar.

Biliyor musun?
Vajinismus devam eden cinsel ağrının yaygın bir nedeni olup aynı zamanda cinsel olmayan (tartışmasız) evliliğin temel nedeni kadardır. Cinsel ağrı, yaşamın her aşamasında kadınları etkileyebilir; hatta yıllarca rahat seks yapmış kadınlar bile. Cinsel ilişki sırasında geçici olarak rahatsızlık yaşamak alışılmadık bir şey değil, devam eden sorunlar teşhis ve tedavi edilmelidir.

vajinismus Tedavi Edilebilir
Vajinismus oldukça tedavi edilebilir ve tedavinin normal sonucu vajinismustan tamamen kurtarmaktır. Başarılı vajinismus tedavisi uyuşturucu, ameliyat, hipnoz veya başka herhangi bir komplike invaziv teknik gerektirmez. Basit bir programın ardından, çoğu çift için ağrısız ve zevkli bir ilişki elde edilir.

Vajinismus Örnekleri

Vajinismus durumunda kadının kadına yaklaşmasıyla PC kas grubu (koyu renklerle gölgelendi) istemsizce vajinal girişi sıkıştırarak cinsel ilişki ağrısını zorlaştırıyor veya penetrasyon başarılı olabilir, ancak yanma, rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir