Kadınlar’da Cinsel İsteksizlik

Konuya Genel Bakış

Bir kadının cinsel arzusu doğal olarak yıllar boyunca dalgalanmaktadır. Yüksekler ve alçaklar genellikle bir ilişkinin başlangıcı veya bitimi veya hamilelik, menopoz veya hastalık gibi önemli yaşam değişiklikleri ile çakışmaktadır. Bazı antidepresanlar ve anti-nöbet ilaçları da kadınlarda cinsel dürtüsünün düşük olmasına neden olabilir.

Kişisel sıkıntıya neden olan kalıcı ilgisizliğinizin kalıcı veya tekrarlayan eksikliğiniz varsa, kadın cinsel ilgi / uyanıklık bozukluğu olarak da adlandırılan hipoaktif cinsel istek bozukluğunuz olabilir.

Ancak yardım istemek için bu tıbbi tanımlamayı yerine getirmek zorunda değilsiniz. Düşük bir cinsel dürtü veya azalan cinsel isteğiniz sizi rahatsız ediyorsa, sizi daha çok ruh haline getirebilecek yaşam tarzı değişiklikleri ve cinsel teknikler vardır. Bazı ilaçlar da umut vadediyor olabilir.

Belirtiler

Eşinizden daha az seks yapmak isterseniz, ikiniz de mutlaka hayatınızdaki aşamada olan insanlar için normalden farklı değildir – aralarındaki tutarsızlık olarak da bilinen farklarınız sıkıntıya neden olabilir.

Benzer şekilde, seks sürücünüz bir zamanlar olduğundan zayıf olsa bile, ilişkiniz her zamankinden daha güçlü olabilir. Düşük seks dürtüsü tanımlamak için hiçbir sihirli numarası yoktur. Kadından kadına değişir.

Düşük bir cinsel yol göstergesi olabilecek bazı belirtiler ve belirtiler arasında aşağıdakileri içeren bir kadın bulunur:

Kendini uyarmak da dahil olmak üzere herhangi bir cinsel aktivite ile ilgisi yoktur
Cinsel fanteziler veya düşünceler yoktur ya da nadiren bunlara sahiptir
Cinsel aktivite eksikliği ya da fantezileri yüzünden rahatsız oluyor
Ne zaman bir doktor görmelisin
Eğer düşük seks isteğinizden rahatsız olursanız, doktorunuzla konuşun. Çözüm, aldığınız antidepresanın türünün değiştirilmesi kadar basit olabilir.

Nedenler

Bir kadının cinsel arzusu, fiziksel refah, duygusal refah, deneyimler, inançlar, yaşam tarzı ve güncel ilişki dahil olmak üzere, samimiyeti etkileyen birçok bileşenin karmaşık bir etkileşimine dayanmaktadır. Bu alanlardan herhangi birinde sorun yaşıyorsanız, cinsel arzunuzu etkileyebilir.

Fiziksel nedenler

Geniş bir hastalık yelpazesi, fiziksel değişiklikler ve ilaçlar, aşağıdakileri içeren düşük cinsel sürüklenmeye neden olabilir:

  • Cinsel sorunlar. Cinsel ilişki sırasında ağrı yaşarsanız veya orgazm yetersiz kalırsanız, cinsel istek arzınızı azaltabilir.
  • Tıbbi hastalıklar. Çok sayıda hastalık dışı hastalık, artrit, kanser, diyabet, yüksek tansiyon, koroner arter hastalığı ve nörolojik hastalıklar da dahil olmak üzere cinsel arzuyu da etkileyebilir.
  • İlaçlar. Birçok reçeteli ilaçlar – bazı antidepresanlar ve nöbet önleyici ilaçlar da dahil olmak üzere – ünlü libido katilleri.
  • Yaşam tarzı alışkanlıkları. Bir bardak şarap sizi sevimli hissettirir, ancak fazla alkol seks sürenizi bozabilir; Aynı sokak uyuşturucuları için de geçerlidir. Ve sigara içmek kan dolaşımını düşürür, bu da uyarılmayı azaltabilir.
  • Ameliyat. Herhangi bir ameliyat, özellikle göğüsleriniz veya genital bölge ile ilgili olan herhangi bir ameliyat vücudunuzun imajını, cinsel işlevini ve cinsel istek isteğini etkileyebilir.
  • Yorgunluk. Küçük çocukların ya da yaşlanan ebeveynlerin bakımından kaynaklanan tükenme, düşük seks süresine katkıda bulunabilir. Hastalıktan veya ameliyattan kaynaklanan yorgunluk, düşük seks sürüşünde de rol oynayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir