Erkeklerde Sertleşme Problemi Nedir?

Erkeklerde sertleşme problemi penisin erekte olamaması veya ereksiyonunu ilişki bitimine kadar koruyamaması ile karakterize bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erektil disfonksiyon olarak da isimlendirilen rahatsızlık halk arasında iktidarsızlık olarak bilinir. Bu hastalığın tanısı kişinin anemnezi ile, problemin devamlı ve tekrarlayan şekilde sürdüğünün anlaşılması sonucu koyulur. Çeşitli tanı yöntemleri ile altında yatan nedenler araştırılır. Yakın geçmişe kadar hastalığın psikolojik temelli olduğu düşünülüyor olsada bu sav çürütülmüş hem psikolojik hem de fizyolojik olarak ortaya çıkabileceği ortaya koyulmuştur. Özellikle şeker hastalığına yakalanmış olan kişilerde sertleşme problemi rahatsızlığı çok daha fazla görülmektedir.

Sertleşme Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerin yarısının hayatlarının en azından bir dönemde karşılaştıkları ereksiyon problemi çok çeşitli nedenlerle kendini gösterebilmektedir. Fiziksel ve psikolojik olarak gruplandırılan bu nedenlerin fiziksel olanları, nörolojik, hormonal ve vasküler kökenli rahatsızlıklardır. Sertleşme probleminin nedenleri içerisinde psikolojik olanlara göre daha büyük bir yer tuttuğu anlaşılan fiziksel nedenler içerisinde diabetes mellitus, hipertansiyon, beyin ve spinal kord tümörleri de bulunmaktadır. Bu fiziksel hastalıklar çeşitli kan testleri ve görüntüleme teknikleri ile teşhis edilip sağaltımı yapıldıktan sonra ereksiyon problemi de kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Bunların haricinde kronik alkolizmin ve obezitenin de sıklıkla ereksiyon problemlerine yol açtığını belirtmek gerekmektedir. Sertleşme problemi yaşayanların %60’ında HDL ve VDL oranları yüksek çıkmakta, %10’unda ise depresyon göze çarpmaktadır.

Sertleşme Probleminin Psikolojik Nedenleri

Her ne kadar genelde fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıksa da bu hastalığın nedeni olan psikolojik problemler göz ardı edilemeyecek ölçüde büyüktür. Çiftler arsındaki gerginliklerden tutun iş hayatındaki sıkıntılara, başarısızlık korkusundan ve fazla heyecandan tutun özgüven eksikliklerine kadar birçok psikolojik nedenden kaynaklanabilen hastalık kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Kişinin yaşadığı gerginlikleri cinsel performans düşüklüğü olarak yansıtması çok sık görülür ve gayet normal bir süreçtir. Bu süreci yaşayan bireylerin psikiyatrik destek almaktan çekinmemeleri, stresten uzak bir yaşamı tercih etmeleri, mümkünse işlerini değiştirmeleri, hatta uzun tatiller ile kendilerini ödüllendirmeleri istenmektedir. Eşler arsında olan gerginlikler de sertleşme probleminin psikolojik nedenleri içerisinde sayılırken bunun çözümü için grup terapileri önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir