Ereksiyon sorunu tanımı nedir

Bir erkeğin cinsel ilişkide yeterince sağlam bir ereksiyon alamaması veya tutması mümkün olmadığında ereksiyon sorunu ortaya çıkar. Hiç ereksiyon alamayabilirsin. Veya, siz hazır olmadan önce cinsel ilişki sırasında ereksiyonu kaybedebilirsiniz. Montaj sorunları genelde cinsel tercihinizi etkilemez.

Ereksiyon sorunları sık görülür. Neredeyse tüm yetişkin erkekler, bir seferinde veya diğerinde ereksiyon geçirme veya bunları koruma konusunda sorun yaşar. Genellikle problem az veya çok muamele ile ortadan kalkar. Fakat bazı erkekler için, devam eden bir sorun olabilir. Buna ereksiyon sorunu denir.

Zamanın% 25’inden fazlasını almanız veya tutma konusunda sorun yaşıyorsanız, doktorunuzu görmelisiniz.

Alternatif İsimler

Ereksiyon bozukluğu; İktidarsızlık; Cinsel işlev bozukluğu – erkek

  • Cinsel işlev bozukluğu cinsel ilgi (libido), ereksiyon problemler, orgazmik problemler ve ejakülasyon sorunları ile ilgili problemleri içerir. Ereksiyon sorunu , cinsel işlev bozukluğunun bir bileşeni olup kendi başına veya diğer cinsel işlev bozukluklarıyla birlikte görülebilir.
  • Bir ereksiyon, “nevrovasküler bir olay” demektir ki, ereksiyona sahip olmak için sinirlerin, arterlerin ve damarların düzgün bir şekilde çalışması gerekir. Bir ereksiyon, merkezi sinir sistemi , periferik sinir sistemi , fizyolojik ve psikolojik faktörler, ereksiyon organları veya penisin bulunduğu yerel faktörlerin yanı sıra hormonal ve vasküler (kan dolaşımı veya dolaşım) bileşenleri içerir. İşlemin ereksiyona götüren penis kısmı, çok karmaşık bir işlemin yalnızca tek bir bileşenini temsil eder.
  • İnme, beynin yollarını tetikleyen dokunma, koku, işitsel ve görsel uyaranlara yanıt olarak ortaya çıkar. Bilgiler beyinden birincil sinir liflerinin penisle bağlandığı omurganın tabanındaki sinir merkezlerine gider ve ereksiyonlar sırasında ve sonrasında kan akışını düzenler.
  • Penis üç silindirden oluşur: üstte iki, corpora cavernosave biri alt tarafta, korpus spongiosum. Bir kurumun kurulumu sürecinde sadece korpora cavernosa bulunur. Korpus cavernosa, kan, kas ve kan damarları ile uzayabilen potansiyel boşluklardan oluşur. Uyandırıldığında uyarılan kimyasallar sinir sisteminden salınır (nitrik oksit birdir) arterleri rahatlatmak ve penise kan akışını artırmak için penise uyarır. Bu potansiyel alanlar, sünger gibi, penise daha fazla kan akışı geldiğinde genişleyebilir. Her korpora cavernosa, tunica albuginea dış kaplaması ile çevrilidir. Penis kanla dolduğunda, bu potansiyel alanlar, sinüzoidler, tunika albuginea tarafına karşı korporadaki damarları sıkıştırır ve böylece kan penisini terk etmesini engeller.
  • İnme, beynin yollarını tetikleyen dokunma, koku, işitsel ve görsel uyaranlara yanıt olarak ortaya çıkar. Bilgiler beyinden birincil sinir liflerinin penisle bağlandığı omurganın tabanındaki sinir merkezlerine gider ve ereksiyonlar sırasında ve sonrasında kan akışını düzenler.
  • Kas gevşetici kimyasallar artık serbest bırakılmadığında, Detümesans (penisin sarkık hale geldiği süreç) ortaya çıkar. Kaslar daralır, penise kan akışı azalır ve sinüsoidler küçülür ve kan penisinden boşalır.

Yukarıdaki fiziksel ve / veya psikolojik süreçlerden bir veya birkaçı bozulursa, erektil disfonksiyon ortaya çıkabilir. Erektil disfonksiyon ( ED ) / iktidarsızlık , cinsel aktivitenin tamamlanması için tatmin edici bir ereksiyona erişilememesi ve devam ettirilememesi olarak tanımlanmaktadır.

Genel olarak, erektil disfonksiyon nedeni iki gruba ayrılır. Birçok erkek her ikisine de sahip olacak

  • psikolojik (zihinsel) nedenler ve
  • fiziksel veya organik (bedensel bir organ veya bir organ sistemi ile ilgisi olan) sebepleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir