Ereksiyon Sorunu Psikolojik Nedenleri

Erkek cinsel uyarılma, beyin, hormonlar, duygular, sinirler, kaslar ve kan damarlarını içeren karmaşık bir süreçtir. ereksiyon  sorunu, bunların herhangi birindeki bir sorundan kaynaklanabilir. Aynı şekilde, stres ve zihinsel sağlık kaygısı ereksiyon  sorunu neden olabilir veya kötüleşebilir.

Psikolojik, ereksiyon  sorunu en yaygın nedeni olarak düşünülmüştür; bununla birlikte, psikolojik nedenler sıklıkla ereksiyon sorunu fiziksel ya da fonksiyonel nedenleriyle birliktedir.

Montaj sorunları genellikle erkeklerin çoğunda önemli bir psikolojik ve duygusal reaksiyon oluşturur. Bu sıklıkla , normal cinsel performansı daha fazla etkileyebilen , anksiyete , düşük benlik saygısı ve stres kalıbı olarak tanımlanır . Bu “performans kaygısı”, sağlık kuruluşunuz tarafından bilinmeli ve ele alınmalıdır.

Beynin cinsel davranış ve ereksiyon alanlarında birçok alanı vardır. Psikolojik ereksiyon sorunu beyin, ereksiyonları önleyen (inhibe eden) mesajlar gönderebilir veya psikolojik ereksiyon sorunu, vücudun strese karşı tepkisi ve penis kaslarını sıkıştıran, rahatlamalarını önleyen kimyasalların (katekolaminler) salınmasıyla ilgili olabilir.

Bazı hisler normal cinsel işlevleri etkileyebilir; bunlar arasında cinsiyete ilişkin gergin veya gergin hissetmek, evde veya işte stresli hissetmek veya mevcut cinsel ilişkinizde rahatsızlık hissetmek de dahildir. Bu durumlarda, sizinle cinsel eşiniz arasında psikolojik danışma içeren tedavi başarılı olabilir. Nedene bakılmaksızın bir başarısızlık atağı, daha fazla psikolojik sıkıntıya neden olabilir, bu da daha fazla ereksiyon yetmezliğe yol açabilir.

Psikolojik ereksiyon sorunu nedeniyle mağdur olan kişiler psikoterapiden, ereksiyon sorunu tedavisinden veya ikisinin kombinasyonundan yararlanabilir. Ayrıca, psikolojik sıkıntıları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ereksiyon sorunu neden olabilir; Bununla birlikte, aldığınız tüm ilaçları durdurmadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Beyin, cinsel heyecandan duygularla başlayarak, ereksiyona neden olan bir dizi fiziksel olayı tetiklemede önemli bir rol oynamaktadır. Bir çok şey cinsel duyguları etkiler ve erektil disfonksiyona neden olabilir veya kötüleştirebilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

  • Depresyon, kaygı veya diğer zihinsel sağlık koşulları
  • Stres
  • Stres, iletişim zayıflığı veya diğer endişeler nedeniyle ilişkiler sorunları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir