Ağrılı Geçen Seks’in Nedenleri?

Eğer seks acıyorsa, bunu yapmak istemezsiniz. Çoğumuz için, acı arzuyu soğuk tutar. Kadınların yaklaşık% 20’sinde ön sevişme veya cinsel ilişkide vajinal ağrı görülüyor. Ağrı aralıklı veya kronik olabilir ve enfeksiyonlar, maya, CYBH, alerji, ilaç reaksiyonları, sinir hasarı ve kronik bozukluklar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ne yazık ki, cinsel ilişki sırasında ağrıdan şikayetçi olan birçok kadın, engellenmiş, psikiyatrik problemleri olan veya yalnızca abartma sorunu olarak – aslında semptomları meşru tıbbi sorunlarla ilgili olduğu zaman – reddedilir.

Cinsel ağrının birkaç yaygın nedeni:

1. Olumsuz uyarılma. Bir kadın uyandığında labia, klitoris ve vajina şişer ve doğal yağlama vajinanın içinde üretilir – bunların hepsi bir kadının cinsel ilişki sırasında ağrıdan korunmasına yardımcı olur. Bu doğal koruma mekanizmaları olmadan, vajinal doku kuru ve kırılgan olabilir; bu da rahatsız edici sürtünmeye veya hatta yırtılmaya neden olabilir. Maalesef, var olan ağrı sorunlarına sahip kadınlar, çoğunlukla dişlerini zımparalar ve cinsel ilişki ile ilerlemektedirler ve eşlerine “sadece onunla başa çıkması” nı söylerler – bu sadece ağrı döngüsü daha da kötüleştirir.

Bunu yaşarsanız: Bir kadın doğum uzmanının cinsel ağrı nedenlerini teşhis etmesini isteyin. Sevinç ve rahatlığı artırmak için ön sevişme ve cinsel ilişkide yağlama kullanın. Cinsel ilişkiye girmeden önce ön sevişme bölümünde en az 30 dakika harcayın.

2. Vajinal tıkanma. Geçmişte art arda ağrıya sebep olan bir şey yapmak üzereseniz, küçümsenmeye gidersiniz. Cinsel acı çektiğinde, kadınlar bilinçsizce vajinal kaslarını sıkıştırarak penisin girdiği alana daraltır ve cinsel istismar daha fazla incitir.

Bunu yaşarsanız: “Kadın sağlığı fizik tedavisi” adı verilen bir uzman cinsel ağrı sorunlarını tedavi eder. Daha geç olmaktan çok randevu alarak, cinsel ağrı problemlerinin kronikleşmesini önleyebilirsiniz.

3. Büyük bir penisi var. Erkekler çok küçük olmak konusunda çok fazla endişe ediyorken kadınlar bana göre çok büyük olma konusunda yirmi kez daha sık sık şikayet ederler. Cinsiyet, uzunluk veya çevreye göre iyi donatılmışsa zarar verebilir.

Bunu yaşarsanız: Bir seks terapistinden yardım isteyin ve daha fazla rahatlık için cinsel konumları ve ritimleri nasıl ayarlayacağınızı keşfedin. Bir fizyoterapist de önemli bir tavsiye olabilir.

4. Menapoz. Östrojen hormonu azaldığında bir kadının vulvar ve vajinal dokusu daha incedir ve daha az yağlanır. Ve, sorunu ortadan kaldırmak için, çiftler çoğu kez sıkıntılı ya da azalan arzuları nedeniyle seks yapmayı bırakıyorlar. Ne yazık ki, seyrek cinsel ilişki vajinal atrofiye neden olabilir.

Bunu yaşarsanız: Hormon replasmanı veya vajinal östrojen kremi için uygun olup olmadığınızı doktorunuza sorun. Seks artık acıyor sonra, vajinanızın iyi durumda kalmasını sağlamak için düzenli sevişme ile devam etmeyi deneyin.

5. Vestibülit. Çoğu kez yanan olarak tanımlanan bu ağrı, vajinanın girişinde veya “vestibül “ünde bulunur – en sık olarak vajinanın alt ayresinin etrafında (saat yönünden, saat 4’te saat 7:00). Vestibülitte vajinanın genellikle vajinal açıklığı çevreleyen kırmızı bir alanı vardır. Bununla birlikte, bu kırmızı çizgi yoksa, bazen jinekolojik muayene sırasında teşhis bazen gözden kaçar.

Bunu yaşarsanız: Teşhis için jinekoloğunuza bakın. Durum devam ederse, pelvik bir ağrı uzmanının danışmanına başvurun.

6. Vajinismus – nüfuz edilememesi. Anksiyete, kadının ağrısının kökünde, vajina sözleşmesinde ve hiçbir şekilde penetrasyona izin vermez. Vajinismuslu kadınlar sıklıkla tampon, ağrılı jinekolojik muayene ve ağrılı cinsel ilişki korkusu kullanma konusunda sıkıntı çekerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir